02 maj 2012

Benzema dhuron tre milionë euro për ndërtimin e një xhamie

Lojtari i Real Madridit, francezi Karim Benzema ka dhuruar tre milionë euro për të ndërtuar një xhami në Lyon, shkruan portali sportin.ba.  Xhamia do të kushtojë gjashtë milionë euro, ndërsa Benzema dhuroi gjysmën e shumës së kërkuar.  Xhamia do të ndërtohet në komunën e Bronit, ku prindërit e Benzemas jetojnë dhe në të cilin qytet është rritur francezi si lojtar.  Benzema u lind në shtetin francez, por gjyshi i tij ishte algjerian, i cili në vitin 1950 emigroi në Francë.
 

Flickr Photostream

Twitter Updates

Meet The Author