07 maj 2012

Juve kampion i Italisë!

uventusi është shpallur kampion i Italisë për sezonin 2011/2012, një javë pa përfunduar Serie A. Bardhezinjtë fituan me rezultat prej 2-0 si mysafirë të Cagliarit, ndërsa Milani u mposht në derbi nga Interi me rezultat 4-2. Bianconerët e dominuan fraksionin e parë të lojës, ndërkohë që në momente të caktuara skuadra vendase shfaqej e rrezikshme.  Vetëm një gol u shënua në 45 minutat e para. Ishte fillimi i ndeshjes (6’) kur Mirko Vucinic shënoi për epërsinë e mysafirëve.  Edhe në gjysmën e dytë skuadrat shfaqën lojë dinamike, mirëpo bardhezinjtë e kishin të vështirë ta shënonin golin e sigurisë.  Ishte minuta e 74, kur pas një krosimi të Martin Caceres, Michele Canini shënoi në portën e vet.  Pas kësaj fitoreje, Juventusi ka katër pikë më shumë se Milani dhe shpallet matematikisht kampion i Italisë një javë pa u mbyllur Serie A.  Ky është titulli i 30-të i Zonjës së Vjetër i fituar në fushë, por zyrtarisht Juve ka 28 tituj, pasi që dy të tillë iu morën në vitin 2006 pas skandalit Calciopoli.
Interi i bën favor Juves  Ka përfunduar me rezultat 4-2 Derby della Madonina ndërmjet Interit dhe Milanit.  Sniejder dërgoi një top në zonë, të cilin e pranoi Walter Samuel dhe ia pasoi Diego Militos, ndërsa argjentinasi shënoi për epërsinë e zikaltërve (14’).  Pas ndërhyrjes së pastër të Julio Cesar në Kevin-Prince Boateng, arbitri akordoi një penalti të paqenë në favor të Milanit, të cilën e shndërroi në gol Zlatan Ibrahimovic (44’), për t’i dërguar skuadrat në pushim me rezultat të barabartë.  Rossonerët e filluan në mënyrë të jashtëzakonshme gjysmën e dytë. Ishte Ibracadabra njeriu që kaloi Milanin në epërsi (46’).  Mirëpo, nuk kaloi shumë kohë dhe Milito u ndal në mënyrë të parregullt në zonë nga Abate. Argjentinasi mori përgjegjësinë dhe e barazoi rezultatin (52’).  Pas lojës së Nestas me dorë brenda gjashtëmbëdhjetëmetërshit, gjyqtari shënjoi te pika e bardhë. Diego Milito me kompletimin e het-trikut të tij e fundosi Milanin (80’).  Maicon shoi çdo shpresë të Rossonerëve për titull duke e shënuar golin e katërt të Nerazzurëve.  Milani mbetet katër pikë prapa Juventusit dhe e mbyll sezonin 2011/2012 pa asnjë trofe.

06 maj 2012

Kolni bie nga kategoria,tifozet djegin stadiumin(FOTO)

Ndeshja e djeshme Koln-Bayern M ishte ndeshje jete a vdekje per Kolnin se rrezikonte te binte nga kategoria nqs humbte,dhe ndodhi qe Kolni te humbte 1-4.Kjo eshte vertete nje dite zie per Gjermanine pasi per Kolnin ishte hera e peste qe binte nga kategoria.Gjyqtari u detyrua ta mbylle takimin 30 sekonda para perfundimit te kohes se rregullt duke i larguar lojtaret drejt dhomave te zhveshjes kur pa se tifozat e irrituar filluan te shkaktojne trazira ne stadium.Tymueset jepnin pamje te nje stadiumi te djegur.Tifozet u treguan shume te ashper saqe shkatrruan nje pjese te stadiumit dhe pushtuan fushen

Shikoni fotot


05 maj 2012

Barcelona-Espanyol >>LIVE

Granada - Real Madrid >>LIVE SHQIP

Chelsea kampioni i FA Cup(VIDEO)

Chelsea mundi 2-1 Liverpool ne finalen e FA CUP.I pari e hapi qe shenoi ishte Ramires ne pjesen e pare.Pjesa e dyte do te niste me golin e Drogba qe i dha Chelsea fitoren e sigurte,por me vone ishte Caroll qe shkurtoi distancen ne 2-1.Ne min 83' ndodhi nje rast teper i dyshimte ku nje top i gjuajtur me koke nga Caroll u prit nga Cech  ne vijen fatale,por arbitri vazhdoi lojen dhe sfida perfundoi me fitoren e bluve.Ky eshte trofeu i pare i Chelsea-s kete zone por pret dhe finalen  e Champions League.

Notat e lojtareve:


Liverpool

25
José Reina Paez
Goalkeeper
5
Daniel Agger
Defender
45′
2
Glen Johnson
Defender
3
José Enrique
Defender
37
Martin Skrtel
Defender
14
Jordan Henderson
Midfielder
20
Jay Spearing
Midfielder
55′
19
Stewart Downing
Midfielder
8
Steven Gerrard
Midfielder
39
7
Luis Suárez
Striker
83′

Chelsea

1
Petr Cech
Goalkeeper
3
Ashley Cole
Defender
2
26
John Terry
Defender
17
8
Frank Lampard
Midfielder
12
John Obi Mikel
Midfielder
38′
7
Ramires
Midfielder
11′ 77′
11
10
Juan Mata
Striker
91′
21

Substitutes

32
Doni
Goalkeeper
23
34
Martin Kelly
Defender
33
Jonjo Shelvey
Midfielder
11
Maxi Rodríguez
Midfielder
9
Andy Carroll
Striker
55′ 64′
18
Dirk Kuyt
Midfielder
78′

Substitutes

22
Ross Turnbull
Goalkeeper
19
15
Florent Malouda
Midfielder
91′
5
Michael Essien
Midfielder
16
Raúl Meireles
Midfielder
77′
23
9

Coach/Manager

Coach/ManagerGolat:
هدف تشيلسى الاول فى ليفربول نهائى كاس الاتحاد... by titto3333
Drogba(Chelsea) v Liverpool 2-0 by vik2003
Carroll(Liverpool) v Chelsea 1-2 by vik2003
 

Flickr Photostream

Twitter Updates

Meet The Author